Catering Hizmeti Mi Alayım Yoksa Kendi Mutfağımı Mı Kurayım?

Catering Hizmeti Mi Alayım Yoksa Kendi Mutfağımı Mı Kurayım?

Evet genelde tüm firmaların yönetim kurullarında konuşulan ve birkaç saat süren tartışmalar sonucu karar verilen, ama her öğlen saatinde acaba böyle mi yapsaydık diye tekrar tekrar konuşulan bir konudur.

Önce kendi mutfağınızı yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını konuşalım. Kendi mutfağınızı kurmak için bir ön yatırım yapmanız şart. Özellikle firmanızın içinde bir mutfak kurmanın ön maliyeti için 50 bin tl ‘yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Personel konusuna gelince 2 personel de mutfak için aldınız diyelim bunun size maliyeti nereden baksanız 5 bin tl’yi bulacaktır. Bunların dışında iyi bir satın alma stratejisi geliştirmeniz gerekiyor, her gün aynı yemeği veremeyeceğiniz için sürekli farklı ürünleri mutfağınıza satın alarak yeni yemekler üretmeniz gerekecek.

Tamam tamam bu kadar olumsuz durum canınızı sıktı demi , bide olumlu taraflarına bakalım. Sonuçta artık firmanızın içinde bir mutfağınız var, istediğiniz zaman yemek yapabilme ve ikram edebilme gibi bir avantajınız var. Ürün kalitesini ve kullanılan malzeme kalitesini artık siz belirliyorsunuz.

Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Kaliteli hizmet aldığınıza emin olduğunuz, hijyene ve kaliteye önem veren bir catering firması her zaman daha avantajlıdır. Özellikle kendi işinde iyi olan firmalar kendilerinin başını ağrıtacak her hizmeti dışarıdan almayı tercih ederler.

Örneğin şöyle düşünelim, bir yazılım şirketiniz var ve şirketinizde 20 çalışanınız var , şehrin en güzel yerlerinden birinde ofis kiraladınız. Bu ofis için de hatırı sayılır bir kira ödüyorsunuz. Yemek ihtiyacınızı kendi bünyenizde hazırlamaya karar verdiniz. En büyük sorununuz mutfak için ayrılan yer olacaktır. Üretim yapılan yerde tabii ki yemek kokusu eksik olmayacaktır. Bir de zaten yer sorunu yaşadığınız ofisinizde ekstra geniş bir yeri mutfağınıza ayırmak zorunda kalacaksınız. Ama her şeyden en önemlisi şu ki, o kadar işle meşgul olurken bir de yemek satın alma işleri ve ek bir üretim merkezinin işleri ile uğraşmak zorunda kalacaksınız. Yemeklerde yaşanılan en küçük problemin de çözüm merkezi yine siz olacaksınız.

Tamam sizi anlayabiliyorum, iyi hizmet veren catering firmaları etrafınızda bir yerde yok demek ki bu kadar sıkıntıya girmeyi göze alıyorsunuz. Ama etrafınızda iyi hizmet veren catering firmaları varken bu kadar sıkıntıyı üzerinize almaya değer mi?

Bence siz iyi bir Catering firması aramaya şimdiden başlayın.

Bu gönderiyi paylaş